Право интелектуалне својине

Под појмом интелектуална својина у ширем смислу подразумевају се различите креације људског ума, које се могу сврстати у две групе: Ауторско право и сродна права и Право индустријске својине.

 

  1. У ауторско право и сродна права убрајају се: ауторско право, право интерпретатора, право произвођача фонограма, право произвођача видеограма, право произвођача емисије, право произвођача базе података.
  2. У право индустријске својине убрајају се: патентно право, право жига, право заштите ознаке географског порекла, право заштите индустријског дизајна, право заштите топографије интегрисаних кола, право заштите биљне сорте.
  3. Патент је право које се признаје за проналазак из било које области технике, који је нов, има инвентивни ниво и који је индустријски применљив.
  4. Проналазак је решење одређеног техничког проблема.
  5. Мали патент је право којим се штити нов, индустријски применљив проналазак, који има инвентивни ниво који је резултат рада који превазилази рутинско коришћење стања технике од стране стручњака, али нема инвентивни ниво који се тражи за патент. Предмет проналаска који се штити малим патентом може бити само решење које се односи на конфигурацију или конструкцију неког производа или распоред његових саставних делова.
  6. Индустријски дизајн је дводимензионални или тродимензионални изглед целог производа, или његовог дела, који је одређен његовим визуелним карактеристикама, посебно линијама, контурама, бојама, обликом, текстуром и/или материјалима од којих је производ сачињен, или којима је украшен, као и њиховом комбинацијом.
  7. База података је збирка засебних података, ауторских дела или других материјала уређених на систематичан или методичан начин, који су појединачно доступни електронским или другим путем. Базом података се не сматра рачунарски програм који се користи за њено стварање или рад.
  8. Биљна сорта је скуп биљних индивидуа у оквиру једне ботаничке класификационе јединице најнижег ранга која се може одредити помоћу изражених карактеристика које потичу од датог генотипа или комбинације генотипова, која се може разликовати од било ког другог скупа биљних индивидуа на основу бар једне од поменутих карактеристика.
  9. Жиг је право којим се штити ознака која у промету служи за разликовање робе односно услуга једног правног или физичког лица од исте или сличне робе односно услуга другог правног или физичког лица.
  10. Ознака географског порекла је заједнички назив за име порекла и географску ознаку.
  11. Име порекла је географски назив региона, земље или локалитета којим се означава производ који одатле потиче, чији су квалитет и посебна својства искључиво или битно условљени географском средином, укључујући природне и људске факторе, и чија се производња, прерада и припрема у целини одвијају на одређеном ограниченом подручју.
  12. Географска ознака је ознака која идентификује одређени производ као производ пореклом са територије одређене земље, региона или локалитета са те територије, где се одређени квалитет, репутација или друге карактеристике производа суштински могу приписати његовом географском пореклу, и чија се производња и/или прерада и/или припрема одвијају на одређеном ограниченом подручју.
  13. Топографија је на било који начин приказан тродимензионални распоред елемената, од којих је најмање један активан, и међувеза у интегрисаном колу, или такав тродимензионални распоред припремљен за производњу одређеног интегрисаног кола.
  14. Интегрисано коло јесте готов производ или међупроизвод у коме се остварује одређена електронска функција и у коме су елементи, од којих је најмање један активан, и међувезе интегрално формирани у комаду материјала или на комаду материјала, односно и у комаду и на комаду материјала.
  15. Под know-how-ом се подразумева скуп оперативних, конкретних и идентификованих практичних знања и информација до којих се дошло искуством и тестирањем и које се могу применити у пракси за извођење неког техничког процеса у индустријске сврхе.