
У просторијама Регионалне привредне коморе Крагујевац, 15. априла 2025. године представљен је “SEE UP Prime” програм акцелерације, који спроводе SEE UP PRIME акцелератор из Београда и Универзитет у Крагујевцу, уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација.
Окупљени представници иновационе, академске и пословне заједнице имали су прилику да се информишу о овом интензивном, тромесечном акцелераторском програму, као и да се упознају са успешним примерима развоја и комерцијализације иновација.
Поздрављајући присутне, директор Регионалне привредне коморе Шумадије и Поморавља Предраг Лучић истакао је значај сарадње академске и пословне заједнице за развој и комерцијализацију иновација. У име организација које спроводе овај програм, обратили су се Душан Обрадовић, извршни директор “SEE UP PRIME” акцелератора и Немања Јовичић, координатор Иновационог инкубатора Универзитета у Крагујевцу.
Немања Ђорђевић, управитељ Палате науке при Задужбини Миодрага Костића, представио је активности које овај центар за истраживање и популаризацију науке спроводи са циљем подстицања истраживања, иновација и преношења знања.
Проф. др Бобан Стојановић, редовни професор Природно-математичког факултета Универзитета у Крагујевцу и оснивач спиноф компаније Водена доо, представио је присутнима развојни пут иновације од лабораторије до тржишта и својим инспиративним излагањем подстакао колеге из академске заједнице да размишљају о потенцијалима за комерцијализацију резултата својих научних истраживања.
Панел дискусија која је уследила окупила је представнике српских стартапа који су на путу глобалног успеха - Neo Pill, Smartsy и FarmIT и кроз дискусију осветлила пут од идеје до тржишта.
“SEE UP Prime” програм акцелерације фокусиран је на подршку стартапима и стартап тимовима у области вештачке интелигенције, биотехнологије, паметне пољопривреде, креативне индустрије и зелене технологије, који су у раним фазама развоја и имају потенцијал да уз менторску и финансијску подршку значајно унапреде свој пословни модел и постигну тржишни успех. Програм ће омогућити стартапима стицање важних знања и вештина, као и приступ ресурсима који ће им помоћи у припреми за тржишну експанзију.
За стартап тимове који постигну најбоље резултате у програму, обезбеђена је награда од 5.700.000 динара.